Middle School Hosts Reagan County Relays

7th Grade Girls
Pole Vault
Reata McLain 3rd 5’6”
High Jump
Reata Mclain 5th 4’0”
Long Jump
Delaney Yanez  6th 11’10 ¾”
Triple Jump
Clarissa Flores 3rd 27’1”
2400 M Run
Reata McLain 4th 10:56.84
Andrea Sosa 6th 11:28.11
400 M Relay
Michelle Delacruz, Delaney Yanez, Yanai Balderas, Valeria Ortiz 1st 56.37
800M Run 
Clarissa Flores 2nd 2:59.93
800M Relay
Clarissa Flores, Delaney Yanez, Perla Ojeda, Valeria Ortiz 2nd 2:11.18
200M Dash
Valeria Ortiz 1st 29.49
Delaney Yanez 3rd 31.19
1600M Run
Clarissa Flores 4th 7:06.16
Andrea Sosa 5th 7:10.16
Reata McLain 6th 7:10.19
1600M Relay
Isamarie Veloz, Elia Lopez, Perla Ojeda, Michelle Delacruz 4th 05:37.46
3rd Place Overall
8th Grade Girls
High Jump
Michelle Deleon 1st 4’2”
Makaila Hernandez 6th 4’0”
Long Jump
Sierra Martinez 1st 15’0 ½”
Triple Jump
Sierra Martinez 1st 30’2”
Shot Put 
Nayelli Oropeza 5th 25’1”
400 M Relay
Aspen Lemons, Sierra Martinez, Aaliyah Portales, Michelle Deleon 3rd 57.67
800 M Run
Clarissa Jimenez 4th 3:07.51
100 M Hurdles
Aaliyah Portales 4th 20.39
100 M Dash
Bryanna Reyes 2nd 15.44
400M Run
Bryanna Reyes 4th 1:14.74
300 M Hurdles
Makaila Hernandez 4th 1:01.30
Aaliyah Portales 3rd 59.98
800 M Relay
Aspen Lemons, Michelle Deleon, Nayeli Reyes, Sierra Martinez  2nd 2:07.19
1600M Run
Clarissa Jimenez 5th 7:05.85
1600 M Relay
Nayeli Reyes, Michelle Deleon, Bryanna Reyes, Sierra Martinez 3rd 5:12.61
3rd Place Overall
 
7th Grade Boys
Discus - Wesley Estridge - 2nd  place - 83' 4.5"
Isaiah Perez - 6th Place - 69' 4"
Shot Put - Wesley Estridge - 3rd place - 32' .5"
Long Jump - Marco Flores - 2nd place - 16' 2.5"
Max Ortiz - 3rd place - 15' 3.5"
Triple Jump - Christian Galindo - 4th place - 27'
Pole Vault - Max Ortiz - 1st place - 8'
2400 M Run - Sebastian Avalos - 4th place - 9:43.05
Jaden Gonzalez - 6th place - 10:49.04
400 M Relay - Christian Galindo, Max Ortiz, Juan Martinez, Marco Flores - 2nd place - 53.60
800 M Run - Sebastian Avalos - 3rd place - 2:46.32
800 M Relay - Juan Martinez, Max Ortiz, Jacob Gallegos, Marco Flores - 2nd place - 1:54.63
200 M Dash - Jacob Gallegos - 3rd place - 30.77
1600 M Run - Jaden Gonzalez - 5th place - 6:49.00
1600 M Relay - Juan Martinez, Max Ortiz, Marco Flores, Sebastian Avalos - 2nd place - 4:31.02
Team Total 110 points
 
8th Grade Boys
Discus - A.J. Alonso - 3rd place - 95'7"
Shot Put - A.J. Alonso - 3rd place - 36'
High Jump - Seth Hernandez - 5th place - 4'10"
Dylan McClelland - 6th place - 4'10"
2400 M Run - Jordan Carreon - 5th place - 10:06.44
800 M Run - Shiloh Galindo - 2nd place - 2:26.60
Nick Reyes - 6th place - 2:42.40
110 M Hurdles - Miguel Reyes - 4th place - 20.55
400 M Dash - Shiloh Galindo - 4th place - 1:01.68
Miguel Reyes - 5th place - 1:03.74
300 M Hurdles - Seth Hernandez - 6th place - 51.63
Team Total 36  points
 

The Big Lake Wildcat

707 N. Florida St.
PO Box 946
Big Lake, TX 76932
PH: (325) 884-2215
FAX: (325) 884-5771